דעות דף זה ישקף דעות בנושא הזיקנההגידו כן לזקן
ביום שעוד נותר לבחירות תראו כמה שווה להיות רגיש לסבלם של זקנים ששותקים. זה ישתלם לכם בקלפי
יורם קניוקפורסם:  21.01.13 , 08:18
ישראל היא מהמדינות הבודדות בעולם שחלק ממקימיהן עדיין חיים. ישראל היא המדינה היחידה שבוניה רצו להציל את עמה המוכה והקימו לניצולים מדינה. ישראל היא המדינה השנייה בעולם בתוחלת החיים שלה, וחלק גדול מהקשישים זוכים למעט כבוד בחייהם. לרוב האנשים לא אכפת איך חיים אלה שעבדו, לחמו, וכעת קרבים אל מותם.
 
רציתי לדבר על הנושא, על החולים והבריאים, על יחסה של החברה והממשלה למי שהקים את מדינת היהודים והביא את הניצולים למולדת חדשה. חִשבו עליהם, תנו כבוד לעובדה שעליה כתבה היהודייה נלי זקס: "חזרנו בלי צעדים". אנא, תנו לצעדים האלה חמלה. אִמרו להם תודה ואל תתייחסו אליהם באף מורם ובאדישות.
 
 
מאות אלפי קשישים שהקימו מדינה באזור עוין חיכו שמישהו במערכת החינוך הנלוזה של היום ילמד מה זה "והדרת פני זקן". אלפי ניצולי שואה חיים בחדרים קטנטנים בלי חימום כי הביטוח הלאומי לא מכיר בהם אך זורק להם כמה גרושים מהכספים שהם עצמם שילמו. הם לא יקבלו ולו מעט מהעושר, כי לא כולם היו קרובים לצלחת.
 
 
הביטו בהם, זה העתיד שלכם
הדעת אינה סובלת שמדינה המתהדרת בהישגיה הכלכליים תזנח עשרות אלפי קשישים עניים המתקשים לעמוד בהוצאות החימום. אם לא תתעשתו, זה מה שמחכה לכם בעתיד
יחיאל אקשטייןפורסם:  01.01.13 , 11:47
 
חוסנה החברתי ומוסריותה של חברה נקבעות על פי האופן שבו היא דואגת לחוליות החלשות בקרבה. בישראל 2013 יש אוכלוסיות חלשות רבות. חמישית מהישראלים מוגדרים עניים. האוכלוסייה החלשה ביותר לכל הדעות היא הקשישים. אם נתבונן על יחס המדינה לאזרחיה הוותיקים כמראה המשקפת את פני החברה כולה, אני חושש שרובנו נצטמרר מהדמות שתשתקף לנו בחזרה.
 
הקשישים מהווים כיום כ-10 אחוזים מכלל האוכלוסייה וחמישית מהם נמצאים מתחת לקו העוני. אותם קשישים חסרי ישע תלויים באופן כמעט מלא בחסדי החברה ובתמיכת המדינה. לקשישים שאין להם הכנסות מפנסיות או חסכונות, המדינה מעניקה קצבאות השלמת הכנסה המביאות אותם להכנסה של כ-2,700 שקלים לקשיש בודד ו-4,000 שקלים לזוג. לאחרונה דובר רבות על יוקר המחיה בישראל, וברור לכולנו שבסכומים שכאלה אין שום סיכוי לאדם או למשפחה לדאוג ולו לצורכיהם הבסיסיים ביותר.
 
בחורף מזנקות הוצאות המחיה של כולנו בגלל הצורך בחימום הבית. השנה העלויות כבדות יותר עקב הזינוק הדרסטי של יותר מ-30 אחוזים בעלויות החשמל שיושלם ב-1 בפברואר בעלייה נוספת של כ-12 אחוזים. בתקופה זו, מצוקתם של עשרות אלפי קשישים בישראל מחריפה ומעמיקה יותר מתמיד.
 
 ישראל 2013: המחירים עולים, הקשישים סובלים
ביום שבו נכנסות לתוקף שורת התייקרויות ולפני הגזרות הקשות, סקר מעיד כי רבים מהקשישים מוותרים על מזון, תרופות או פעילות גופנית כדי לממן חשבונות חשמל בחורף. "הממשלה צריכה יותר לב. הם לא יודעים שכולם יהיו זקנים בסוף?"
עומרי אפריםפורסם:  01.01.13 , 09:41
"אני חוסך את החשמל ומדליק את החימום רק לכמה שעות ביום. לפעמים הבית קר מאוד אבל לי אין הכסף הזה, ובעצם גם אין לי ברירה. אז אני לובש מעיל ומנסה לשמור על עצמי". כך סיפר ל-ynet נפתלי סלומון, קשיש ערירי בן 80, על ניסיונותיו לחמם את ביתו בתנאי מצוקה כלכלית. "לחיות בתנאים האלה זה לא קל", אמר, "אבל אדם צריך לשמור על עצמו".
 
 
סלומון ממש אינו היחיד: כמעט מחצית מהקשישים (44%) מוותרים על חימום בחודשי החורף לעיתים קרובות עד קרובות מאוד. כך עולה מסקר שערכה "הקרן לידידות" בקרב 400 קשישים. הסקר מתפרסם ביום שבו נכנסות לתוקף עליות מחירים של שורת מוצרים ושירותים בסיסיים - כמו המים והארנונה שמתייקרים כבר מהיום, והחשמל שמחירו צפוי לעלות בקרוב. כל זאת עוד לפני הגזרות שצפויות להיות קשות, לנוכח הקיצוץ החד בתקציב לאחר הבחירות.