ביה"ס צורים בהוד השרון למען הוותיקים

 
יום שישי, 24 בפברואר 2012


"אדם בעולמנו משול לטיפות הגשם, חלקן גולשות במדרון ונעלמות בים כאילו לא היו וחלקן נספגות באדמה ומשאירות את חותמן"
בית ספר צורים חורט על דגלו את אחד הערכים החשובים כחינוך ערכי. תרומה והתנדבות לאוכלוסיית הקשישים. שני פרויקטים מקיימים תלמידי בית ספר צורים עם קהילת המבוגרים בהוד השרון.
 
האחד- פורח ביקינטון שהתחיל בשנת תשע"ב .מטרתו העיקרית התנדבות בקהילה  ויצירת קשר בין דורי באופנים שונים. תלמידי בית הספר מגיעים אחת לשבוע לבית יקינטון  בליווי הצוות המקצועי למשך שעתיים ומקיימים פעילויות שונות ומגוונות מתחום הבריאות, התזונה, הגינון וצמחי מרפא כחלק מהאני מאמין של בית הספר המוביל התנהגויות מקדמות בריאות.בנוסף לכל התחומים הללו, הכנסנו לאחרונה את נושא המורשת וזאת על מנת להדק את הקשרים הבינאישיים עם אוכלוסיית המבוגרים וכמוכן להכיר את ההיסטוריה והמורשת שלהם ולתעד חלק מהסיפורים שלהם באמצעות מחשב.  פעילות מבורכת זאת משפיעה על תלמידי בית הספר ועל הקשישים כאחד.ב מפגשים הללו נוצרות סיטואציות המחממות את הלב , הקשישים מרגישים שניתן להם מקום וייחוד בשל ההיסטוריה המשפחתית שלהם ועברם אינו נשכח ואף מקבל משמעות חשובה כיום .תלמידי בית הספר מרגישים משמעותיים וחשובים בכך שהם מובילים את הפרויקט וניכר כי שני הצדדים נשכרים.
פרויקט השני -מפגשים אנושיים מתקיים כשש שנים עם בית ספר צורים ומועדון הקשישות
בשכונת גני צבי בהוד השרון . שמטרתו העיקרית שיפור איכות החיים של בנות המועדון באמצעות תחומי בריאות, תזונה, גינון, אומנות ואיכות הסביבה. תלמידי בית הספר מגיעים אחת לשבוע בליווי הצוות המקצועי  למשך שעתיים ומקיימים פעילויות שונות ומגוונות עם הקשישות. השנה בית הספר החליט לשים דגש על מורשת וההיסטוריה של בנות המועדון וזאת על מנת להדק את הקשרים החיוביים והמיוחדים שנוצרו בין שתי האוכלוסיות. וליצור סיטואציות חדשות  ושונות המאפשרות שיח סביב המורשת  והיסטוריה החשובה של כל אחת ואחת מהן.

בתור מורה המובילה את שני הפרויקטים ברצוני לציין שלפעילויות סביב נושא המורשת והיסטורית המבוגרים יש ערך רב ומשמעותי לשתי האוכלוסיות מעבר למטרות בתחום הערכי והמחשוב.
תעוד הסיפורים האישיים של חברי המועדון והפקת המשמעות האנושית והבין אישית של שני הצדדים היא העדות לכך שפעילויות העוסקות בקשר הבין דורי הן פעולות מבורכות ומעצימות.
 
 "דע שכל  חכמה וחכמה בעולם יש לה זמר מיוחד ומזה הזמר נמשכת החוכמה הזאת." (רבי נחמן מברסלב)


כתבה: המורה ליזה סלומון, בית ספר "צורים", הוד השרון

 

תכנית הקשר הרב דורי


תכנית "הקשר הרב דורי" הינה תכנית ערכית חינוכית הבונה גשר ערכי בין דורי , ומחזקת את מערכת הקשרים בין התלמידים לבין האזרחים הותיקים בקהילה. בתכנית זו נפגשים בני נוער עם מבוגרים ומלמדים אותם, בשלב הראשון מיומנויות תקשוב בסיסיות. בשלב השני, בדיאלוג יצירתי, תוך למידת חקר מתעדים יחדיו את סיפורי המורשת. במפגשים ההדדיים תורם כל צד מיתרונותיו לחיזוק הקשר הבין –דורי. למידה הדדית וחוויות משותפות תורמים להבנה טובה יותר של בן הדור האחר ובכך יוצרים מערכת שורשית וערכית בחברה.


מנהלת תכנית הקשר הרב דורי
תמי גרין


יקינטון – מרכז יום לאוכלוסיה המבוגרת בהוד השרון
טלפקס. 09-7417274
רח' יקינטון 3 הוד השרון 45216
http://yakinton.coi.co.il
חפשו אותנו בפייסבוק-"בית יקינטון"
 
                                 29.3.2015
 
לכבוד ג'קי כחלון
מנהל בית ספר "צורים"
 
ג'קי היקר ,
זו השנה השלישית שבה  בית יקינטון זוכה לפעילות בינדורית מבורכת עם בית ספרכם בהנהגתך.
ההתנדבות השבועית של התלמידים בביתנו בהדרכתה של המורה ליזה סולומון בנושאי קידום בריאות וטיפוח קיימות וסביבה ירוקה הינם תחום שהודות לבית הספר חרטנו אותם על דגלנו -והראייה,שמזה 3 שנים אנו זוכים בתחרות ישראל יפה ל- 5 כוכבי יופי.
המפגש השבועי בו נרקמים קשרים בינאישיים בין תלמידים עם קשיים רגשיים והתנהגותיים לבין מבוגרים הנמצאים באחרית ימיהם מרגש את כולנו שוב ושוב.
גם השנה  תרמתם את חלקכם בצורה הראויה לשבח:משלוחי מנות בפורים,"יום מעשים טובים" שבו טיפחתם את ביתנו בשתילת צמחיה יפה וכעת במבצע חלוקת מצות לכל חברי בית יקינטון-"קמחא דפסחא".
כל אלו לא יכלו להתקיים ללא עידודך לכל אורך הדרך ולהקצאת כל המשאבים בנדיבות רבה.
כמו כן , תודות מיוחדות לליזה הפועלת ללא לאות כל השנים לטיפוח ולקידום הפרוייקט הנפלא הזה.
אני משוכנע שנצליח ביחד לפתח את הקשרים המוצלחים שנרקמים ביננו.
 
ד"ר לינדה מוסק                        יורם דברת
מנכ"לית עמותת "קלי"ק"           מנהל  "בית יקינטון"